Czy babeszjoza jest nieuleczalna u pieska? W jaki sposób temu zapobiec?

Babeszjoza u pieska – objawy i także podstawy dolegliwości, jak działać?

Babeszjoza stanowi przeważnie będącą u czworonogów chorobą odkleszczową. Jeżeli zatem zdarza nam się wyprowadzać swego psa na spacer do parku lub lasu, powinniśmy rozumieć w jaki sposób zdiagnozować jej zwiastuny. Wcześnie rozpoznana babeszjoza staje się możliwa do pełnego wyleczenia. Nie leczona potrafi doprowadzić natomiast do śmierci pieska.

Podstawy i także sygnały dolegliwości

Babeszjoza szkodzi psom w dowolnym wieku, aczkolwiek znacznie wrażliwe są psiaki niedojrzałe, które posiadają poniżej 8-go miesiąca życia. Zintensyfikowane zagrożenie zainfekowania się dotyczy też psów odmian: greyhound i pitbull. Przypadłość ta określana jest także piroplazmozą i dodatkowo zagraża własnym czworonogim psom niestety nie jedynie podczas okresu letniego. Jeśli temperatura na polu przekracza 5 stopni Celsjusza, piesek może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Przeważnie wszak do zakażeń dochodzi wiosną i wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem choroby ugryzie psa i także pozostanie w nim więcej aniżeli dobę, infekcja pozostaje przesłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozsiewać. W trakcie trwania owego procesu nieraz dochodzi do poważnych stanów zapalnych istotnych narządów. Wypływa to zatem z walki systemu odpornościowego z rzęsistkiem sprowadzającym babeszjozę, i z utraty czerwonych krwinek. Podstawowe przejawy choroby pojawić się mogą wówczas po prawie 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Pozostałymi symptomami nie leczonej dolegliwości potrafią być takie dylematy jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli jednocześnie dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieefektywnością nerek, obrzękiem kończyn, oraz ostatecznie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
psie legowiska sklep zoologiczny online

Diagnoza

Najefektywniej odkryć babeszjozę przez zrobienie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii trafiają się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać gwarancję co do rozpoznania. W niektórych przykładach pasożyty mogą nie być od razu widoczne i także obowiązkowe staje się pobranie większej ilości próbek krwi plus przeprowadzenie specjalnych badań.

Babeszjoza u psa: jak działać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie proste. Nie funkcjonuje bowiem poszczególny specyfik, który z lekkością zwyciężył tę wadę. Uleczanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, specyfików przeciwko pierwotniakom, oraz sterydów. Zdarza się jeszcze, iż w wyniku straty czerwonych krwinek nieuchronna staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do choćby paru tygodni. Najodpowiedniejsze rokowania są wówczas, jak choroba zostanie rozpoznana jeszcze póki zajdzie do sporego niedoboru czerwonych krwinek.